Кремень В. Г.

Філософія освіти: пошук пріоритетів. [монографія]: у 7 кн. Кн 2 Філософія людиноцентризму в освітньому просторі. Філософія людини і освіта / В. Г. Кремень. – К. : МП Леся, 2012. – 523 с.

У монографії вперше в історії вітчизняної суспільствознавчої думки аналізується концепт людиноцентризму - нової якості філософського розуміння людини. На основі поглибленого вивчення сучасних досягнень інформаційних технологій, генетики, медицини, науки в цілому автор показує актуальність філософії людиноцентризму як відповіді на виклики сучасного глобального світу.Розрахована на викладачів, аспірантів, студентів, працівників соціогуманітарної сфери, всіх, хто цікавиться проблемами освіти, культури, інноваційного мислення, перспективами подальшого розвитку людини.



Стратегія розвитку освіти України: початок ХХІ століття / С. Стратегія розвитку освіти України: початок ХХІ століття / С. М. Ніколаєнко ; Міністерство освіти і науки України. - К. : Знання, 2006. - 253 с.

Для керівників і викладачів вищих навчальних закладів та інститутів післядипломної освіти, державних службовців і науковців. Книга буде корисною також студентам і аспірантам.








Вища освіта в Україні : навч. посіб. / за ред. В.Г. Кременя, С.М. Ніколаєнка. - К. : Знання, 2005. - 327 с.

Основу книги становить аналіз історії, сьогодення та перспектив модернізації системи вищої освіти України в контексті Болонського процесу. Спираючись на закони України “Про освіту” та “ Про вищу освіту”, акти Президента України та Кабінету Міністрів України, Державну національну програму “ Освіта (Україна ХХІ століття)”, інші нормативно-правові та нормативно-методичні акти, що регламентують діяльність системи вищої освіти в Україні, автори аналізують проблеми подальшої розбудови національної системи освіти, адаптації її до умов соціально орієнтованої економіки, трансформації та інтеграції системи освіти у європейскеспівтовариство.



Вища освіта - джерело соціально-економічного і культурного розвитку суспільства суспільства / С. М. Ніколаєнко. - К. : Знання, 2005. - 319 с. : іл. - Дод. с. 209-319. - Бібліогр.: с. 203-208.

У роботі аналізуються ключові проблеми розвитку системи освіти, підвищення якості професійної підготовки фахівців, законодавчого регулювання розвитку системи вищої освіти в Україні в контексті Болонського процесу. Розкривається органічна єдність змісту освіти і програм наукової діяльності. Особлива увага приділяється міжнародному співробітництву в галузі освіти, інтеграції національної освіти до міжнародного освітянського простору.

Для керівників і викладачів навчальних закладів та інститутів післядипломної освіти, державних службовців і науковців. Книга буде корисною також студентам і аспірантам



Освіта в інноваційному поступі суспільства / С. М. Ніколаєнко. - К. : Знання, 2006. - 207 с. : іл. - Бібліогр. с. 204-205

Пропонована робота – системне дослідження і аналіз стану діяльності закладів освіти в умовах динамічних змін у суспільному житті, реформування владної системи, посилення ролі місцевих рад та органів самоврядування у розв’язанні назрілих соціальних завдань.

Розглядаються найважливіші проблеми прискорення інноваційного розвитку, підвищення конкурентоспроможності освіти. Значне місце відведено питанням забезпечення фізичного і духовного здоров’я молодих людей, високої моральної культури, мовної вихованості, іншим гострим проблемам. Наводяться практичні рекомендації.

Для керівників закладів освіти, державних службовців і науковців. Книга буде корисною також студентам педагогічних спеціальностей, аспірантам і викладачам.



Економічні аспекти проблем розвитку вищої освіти в Україні: монографія / за заг. Ред.. д-ра екон.наук, проф., чл..-кор.НАПН України І.М. Грищенка. –Хмельницький : ХНУ, 2010.- 478 с.

Досліджені теоретико-методологічні аспекти розвитку економіки вищої освіти України. Висвітлено підходи до постановки та розв’язання проблем розвитку теорії і практики економіки та управління у сфері вищої освіти на основі інноваційно-інвестиційних засад розвитку людського капіталу, науки, окреслено шляхи модернізації вищої школи в контексті завдань Болонського процесу.

Для фахівців з економіки освіти, науковців, викладачів, аспірантів і студентів економічних спеціальностей, працівників системи управління сфери освіти.



Болонський процес: перспективи і розвиток у контексті інтеграції України в європейський простір вищої освітиосвіти : монографія / за ред. В.М. Бебика; Міжрегіональна академія управління персоналом. - К. : МАУП, 2006. - 197 с. : іл. - Бібліогр. с. 196-197

У монографії висвітлюються філософія і тенденції створення єдиного освітнього простору в контексті Болонського процесу, його сутність і переваги, особливості впровадження кредитно-модульної системи навчального процесу, а також моделі його організації.






Болонский процесс : курс лекций / В. И. Байденко. - М. : Логос, 2004. - 207 с. : Библиогр. с. 201-203

Освещается Болонский процесс как основа интеграции европейских стран в сфере высшего образования. Раскрываются его стоки, связь с мировыми тенденциям процессами, роль в становлении единой Европы. Особое внимание уделяется тем преобразованиям, которые должны быть осуществлены в отечественной высшей школе в связи с присоединением Российской Федерации к Болонскому процессу в сентябре 2003 года. Излагаемый материал основан на авторитетных источниках: международных соглашениях и декларациях, материалах совещаний министров высшего образования европейских стран, конференций деятелей высшей школы, публикациях видных ученых.

Для ректоров и проректоров высших учебных заведений, руководителей и специалистов аппарата управления ими.. Представляет интерес для широких кругов научно-педагогических работников и студентов вузов.



Болонський процес: головні принципи входження в Європейський простір вищої освіти / В. С. Журавський, М. З. Згуровський. - К. : Політехніка, 2003. - 195 с.

Подано аналіз структурного реформування системи вищої освіти в країнах Західної, Центральної і Східної Європи в процесі формування єдиного освітнього, наукового і суспільноекономічного простору європейського регіону, що дістав назву Болонського процесу. Розглянуто основні складові структурного реформування вищої освіти, переваги та ризики, які з цими змінами пов’язані.

Для керівників вищих навчальних закладів, рад ректорів, працівників-практиків міністерств і відомств, викладачів, студентів та аспірантів вищих навчальних закладів України.




Міжнародна наукова конференція. (23-26 березня 2004 року ; Ужгород (Україна) - Сніна (Словаччина)). Проблеми адаптації вищої освіти в Україні до європейських стандартів і принципів Болонського процесу = The problems of Ukraine's high edukation adaptation towards the european standarts and principles of bolonyan process / Міжнародна наукова конференція ; упор. Х.М. Олексика; редкол.: Ф.Г. Ващук, Ю.С. Шемшученко, Х.М. Олексик [та ін.]; Ужгородський державний інститут інформатики, економіки і права; Інститут держави і права ім. Корецького НАН України; Братиславський економічний університет. - Ужгород : [б. в.], 2004. - 226 с.

У збірнику вміщено тексти доповідей і повідомлень міжнародної наукової конференції «Проблеми адаптації вищої освіти в Україні до європейських стандартів і принципів Болонського процесу», проведеної Ужгородським державним інститутом інформатики, економіки і права.

Рекомендується студентам, аспірантам, викладачам вузів та працівникам сфери управління освітою для використання у процесі організації навчально-методичної роботи, а також широкого кола читачів, які цікавляться питаннями теорії і практики розвитку та управління інтеграційними процесами надання освітніх послуг у сфері вищої освіти і науки на загальноєвропейському і світовому ринках.



Стан та завдання вищої освіти України в контексті Болонського процесу / М. З. Згуровський. - К. : Політехніка, 2004. - 76 с.

Розглянуто національну систему освіти України, її законодавче поле. Проаналізовано досягнення вітчизняної вищої освіти та перешкоди на шляху входження її до європейського освітнього простору. Запропоновано напрями структурного реформування вищої освіти України в напрямі приєднання її до Болонського процесу.

Для керівників, працівників міністерств і відомств, викладачів, студентів та аспірантів вищих начальних закладів.






Болонський процес у фактах і документах (Сорбонна-Болонья-Саламанка-Прага-Берлін) / упоряд. М.Ф. Степко, Я.Я. Болюбаш, В.Д. Шинкарук. - К.;Тернопіль : Економічна думка, 2003. - 59 с.

Метою цього видання є ознайомлення українського освітнього співтовариства з основними документами, прийнятими в рамках Болонського процесу. Знання цих документів дозволить українським вищим навчальним закладам оцінити свої можливості щодо вжиття окремих заходів, спрямованих на унормування структур і дій, прийнятих і/або тих, що приймаються європейським освітнім співтовариством.






Модернізація вищої освіти України і Болонський процес процес / уклад.: М.Ф. Степко, Я.Я. Болюбаш, К.М. Левкінський, Ю.В. Сухарніков; відп. ред. М.Ф. Степко. - К. : Освіта України, 2004. - 60 с. : іл.

Матеріал містить інформацію з питань інтеграції України в Європейський простір вищої освіти для вивчення працівниками вищих навчальних закладів та роз’яснення студентам основних напрямів реалізації положень Болонського процесу згідно з п. 5.9 рішення колегії Міністерства освіти і науки України від 27 лютого 2004 р. протокол №3/1-4.








Болонський процес і навчання впродовж життя [монографія] / М. Ф. Степко, Б. В. Клименко, Л. Л. Товажнянський ; Нац. техн. ун-т "ХПІ". - Х. : НТУ "ХПІ", 2004. - 111 с. : іл., фот. + CD-ROM. - Дод. с. 37-108. - Бібліогр.: с. 10

Подано аналіз основних офіційних документів Болонського процесу. Наведено їх повні тексти в оригіналі (англійською мовою) та у перекладі на українську мову. Розглянуто концепцію навчання впродовж життя у сучасному баченні цього явища і в контексті Болонського процесу. До монографії додається диск з текстами багатьох європейських документів стосовно Болонського процесу та навчання впродовж життя.

Для науково-педагогічних працівників системи вищої освіти, студентів і аспірантів вищих навчальних закладів України.



Болонський процес: нормативно-правові документи / укл.: З.І. Тимошенко, І.Г. Оніщенко, А.М. Грехов, Ю.І. Палеха. - К. : Європ. ун-т, 2004. - 100 с.

Видання містить нормативно-правові документи, накази та інструктивні листи Міністерства освіти і науки України щодо питань реалізації положень Болонської декларації в системі вищої освіти і науки України.

Для викладачів вищої і середньої школи та всіх, кого цікавить модернізація освіти в Україні







Болонський процес: бібліографія / укл.: Б.І. Корольов, О.І. Тимошенко, О.Г. Дмитрунь; за ред. З.І. Тимошенко. - К. : Європ. ун-т, 2004. - 18 с.

Видання містить бібліографію, яка охоплює літературу з питань проблем модернізації в системі вищої освіти України в контексті Болонського процесу. Для викладачів вищої і середньої школи та усіх, кого цікавить модернізація освіти в Україні.











Матеріали Всеукраїнської наради ректорів вищих технічних навчальних закладів "Вища технічна освіта України і Болонський процес"/ ред. М.П. Єфремова, О.І. Шпильова, О.С. Самініна, Л.А. Копієвська. - Х. : НТУ "ХПІ", 2004. - 197 c. : іл.

Матеріали містять доповіді керівників Міністерств освіти і науки України, ректорів вузів, директорів заводів та інших учасників наради, а також виступи (стенографічний запис).









Управління забезпеченістю національної економіки фахівцями з вищою освітою: досвід перетворень, теоретико-інструментальне підґрунтя: монографія / Під наук. ред. Докт. економ. наук, проф. В. С. Пономаренка, докт. економ. наук, проф.. Раєвнєвої О. В., канд.. екон. наук, проф. Єрмаченка В. Є. – Х.: ФОП Александрова К. М., 2014. – 288 с. Укр.мова

Монографія присвячена актуальній проблемі сучасного етапу розвитку освітніх систем – усуненню диспропорцій між випуском фахівців з вищою освітою та попитом на них з боку ринку праці країни. Здійснено аналіз світових та національних тенденцій працевлаштування випускників ВНЗ, узагальнено теоретико-методичне підгрунття та світовий досвід модернізації систем вищої освіти, розроблено еволюцію нормативного підґрунтя розвитку системи освітиУкраїни, проаналізовано існуючі інформаційні потоки й інфраструктуру управління потребою у фахівцях з вищою освітою. В межах удосконалення елементів методології означеної проблеми запропоновано механізм управління забезпеченістю національної економіки у фахівцях з вищою освітою.

Для фахівців, що займаються проблемами прогнозування фахівців з вищою освітою для потреби ринку праці, наукових робітників, викладачів, фахівців з підбору кадрів, аспірантів та студентів вищих навчальних закладів.



Імператив якості: вчимося цінувати і оцінювати вищу освіту: навч. посіб. / За ред. Т. Добка, М. Головянко, О. Кайкової, В. Терзіяна, Т. Тііхонена. – Львів: Видавництво « Компанія “Манускрипт”», 2014. – 572 с.

У посібнику відображено результати діяльності консорціуму Темпус-проекту "Національна система забезпечення якості і взаємної довіри в системі вищої освіти (TRUST)", спрямованого на побудову загальної, інноваційної, політично нейтральної системи забезпечення якості освіти, створення Національного порталу із забезпечення якості для підтримки неупередженої і відкритої широкому суспільству системи, розробку нових практик щодо забезпечення якості та запровадження схем підготовки ключового персоналу ВНЗ, міністерства і законодавчих організацій у галузі освіти. У посібнику проаналізовано досвід європейських країн та вітчизняну освітню практику щодо забезпечення якості освіти, а також виклики на шляху інтеграції України в Європейський простір вищої освіти.



Вавринчук М.П.

Вища освіта України і Болонський процес. навч. посіб. /М.П. Вавринчук; Гол. упр. держ. служби Укр., Хмельниц. ун-т упр. та права.-Хмельницький [Поліграфіст-2], 2012. – 252 с. : іл. – Дод.: с. 163-222; Глосаріій с. 227-252.– Бібліогр.: с. 158-161+Бібліогр. до кожн. Теми.

Навчальний посібник з дисципліни "Вища освіта України і Болонський процес" підготовлено відповідно до навчальної програми кафедри філософії та соціально-гуманітарних наук Хмельницького університету управління та права для слухачів магістратури "Державнаслужба". Посібник містить систематизований курс лекцій із завданнями для самоперевірки та рекомендовані джерела літератури, матеріали конференцій і комюніке зустрічей міністрів освіти, учасників Болонського процесу та глосарій.

Пропонований навчальний посібник містить інформацію про основні етапи формування та впровадження принципів Болонського процесу, завдання і шляхи адаптації вищої освіти України в Європейський освітній та науковий простір.



Козак, Н. Л., Шоробура, І. М.

Університетська освіта:навч. Посібник /Н.Л. Козак, І. М. Шоробура; Хмельниц. екон. ун-т.– Львів: Новий Світ-2000, 2011.– 178 с.– Предм. покажчик с. 139-146; Дод.: с. 147-178.– Бібліогр.: с. 131-136

У навчальному посібнику висвітлено сутність і структуру університетської освіти в контексті Болонського процесу; порядок організації навчального процесу в умовах кредитно-модульної системи та методику написання наукової роботи; зміст фахової підготовки;інформаційні ресурси бібліотеки університету; соціокультурну діяльність та студентське самоврядування університету.

Адресовано студентам вищих навчальних закладів економічних спеціальностей, викладачам та фахівцям відповідного профілю.



Харківський національний економічний університет: Досвід перетворень, 2000 – 2010 роки: [ Монографія ] /Під заг. Ред.. В.С. Пономаренка. – Х.: Видавничий дім «ІНЖЕК», 2010. – 424 с. Укр. Мова

У монографії розглянуто досвід перетворень, здійснених у Харківському університеті протягом 2000-2010 років. Визначаються концептуальні засади розвитку одного з провідних вищих навчальних закладів України в умовах викликів сучасної економіки та основні напрями їхньої реалізації.

Аналізуються шляхи реформування провідних напрямів діяльності університету: інтеграція науки та освіти, створення системи соціального партнерства, адаптація положень Болонського процесу, входження до європейського наукового та освітнього просторів, інформатизація, запровадження компетентнісного підходу та діяльнісного принципу в навчанні, виховання лідерських якостей та інноваційно спрямованої поведінки у студентів тощо.

Видання розраховане на педагогів, науковців, студентів, усіх, хто цікавиться проблемами реформування вищої освіти України.



Збірник нормативно-правових актів діяльності університету. Практичний посібник. Вип. 1 / Укл. канд. екон. наук, професор М. В. Афанасьєв: [ Керівник проекту докт. екон. наук, професор Пономаренко В.С. – Харків: Вид. ХНЕУ, 2005. – 468 с.

Систематизовано найважливіші матеріали: тексти та витяги з основних документів ( законів України, постанов Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства освіти і науки України, положень, інструктивних листів), які регламентують систему й організацію навчально-виховного процесу, науково-дослідну работу, підготовку науково-педагогічних кадрів в університеті станом на 1 травня 2005 р.

Рекомендовано для працівників університету, а також буде корисним для працівників інших вищих навчальних закладів незалежно від форми власності.





Енциклопедія економічної освіти України / упорядочник В.В. Болгов. – К.: Інститут біографічних досліджень, Е 64 2013. – с. 168

Видання «Енциклопедія економічної освіти України» інформує громадськість про стан та перспективи розвитку економічної освіти в державі та продовжує серію видань енциклопедичного характеру, що відображають освітню підготовку фахівців з усіх галузей знань та сфер діяльності.

Уперше подано повну інформацію про всі навчальні заклади України, які здійснують економічну освіту на основі відомостей Департаменту вищої освіти Міністерства освіти та науки України про мережу вищих навчальних закладів І-ІУ рівнів акредитації.

Книга розрахована на освітян, випускників шкіл, керівників підприємств і установ та на широкий читацьВища освіта України і Болонський процес : навч. посіб. / за ред. В.Г. Кременя; авт. кол.: М.Ф. Степко, Я.Я. Болюбаш, В.Д. Шинкарук, В.В. Грубінко, І.І. Бабин. - Тернопіль : Навчальна книга - Богдан, 2004. - 383 с. : іл. - Глосарій с. 338-359. - Бібліогр. с. 360-367.

Пропонований навчальний посібник містить інформацію про основні етапи формування та впровадження принципів Болонського процесу, завдання та шляхи адаптації вищої освіти України в європейський освітній і науковий простір. Посібник рекомендовано для підготовки магістрів та аспірантів і перепідготовки викладачів вищих навчальних закладів. Ним можна скористатись і для проведення науково-методичних семінарів у вищих навчальних закладах, а також серед педагогічної громадськості.



Європейський Союз - Україна. Співробітництво у сфері вищої освіти. – К.: Фенікс, 2011.– 24 с.: іл.– (Європейський Союз)















Вища освіта України і Болонський процес Навчальний посібник/ За редакцією В. Г. Кремня. Авторський колектив: М. Ф. Степко, Я.Я. Болюбаш, В.Д. Шинкарук, В. В. Грубінко, І.І. Бабин. – Тернопіль: Навчальна книга – Єбогдан, 2004. – 384 с.